FRYZURA jaka chcesz, kiedy chcesz
PODSUMOWANIE TESTOWANIA!
Akcja testowania suchych szamponów i ekskluzywnej linii
produktów do stylizacji BATISTE STYLIST dobiegła końca!


Aż 97% testerek poleciłoby testowane produkty koleżance
— więcej informacji na temat produktów
w artykule wynikowym i infografice.
ZOBACZ PODSUMOWANIE

Suche fakty o pielęgnacji włosów

Każdej z nas zdarzają się sytuacje awaryjne, w których brakuje czasu albo możliwości, aby umyć włosy. Gdy wyskakujesz z łóżka jakby się paliło, bo zaspałaś na bardzo ważne spotkanie czy też nocujesz w namiocie podczas letniego festiwalu, nie masz szans na codzienną pielęgnację i stylizację. Całe szczęście, właśnie w takich sytuacjach z odsieczą przychodzi suchy szampon - produkt, który na polskim rynku pojawił się zaledwie kilka lat temu i który wciąż wzbudza wiele kontrowersji. Czy są one słuszne?

Suchy szampon zostawia białe ślady na włosach, szczególnie widoczne u brunetek i szatynek.

PRAWDA Suchy szampon to drobny proszek, który pochłania sebum wytwarzane przez skórę głowy. W tym celu stosuje się talk, sole aluminium lub różne rodzaje skrobi. Pierwsze dwa składniki nie tylko wymagają kilku dodatkowych minut na wchłonięcie i wyczesania produktu z włosów, ale też rzeczywiście mogą pozostawiać na nich białe ślady.
MIT W przypadku produktów wykorzystujących skrobię ryżową, która jest drobniejsza, jak np. popularny Batiste, takie efekty nie występują. Aby mieć pewność, że na twoich włosach nie pojawi się mało efektowna niespodzianka, upewnij się, że prawidłowo używasz produktu: spryskaj włosy niezbyt dużą ilością z odległości ok. 30 cm, a następnie wmasuj go okrężnymi ruchami w skórę głowy. Pamiętaj, aby używać przy tym opuszków palców - drapanie skóry głowy podrażnia ją i może prowadzić do zwiększenia wydzielenia sebum, a więc i szybszego przetłuszczania się włosów. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na żadne ryzyko, sięgnij po wersje dla brunetek, która zawiera odrobinę pigmentu - Batiste Divine Dark albo szatynek - Batiste Beautiful Brunette.

Suchy szampon przesusza skórę głowy i włosy.

PRAWDA Suche szampony zawierające sole aluminium mogą wysuszać skórę głowy i włosy, to samo dotyczy produktów zawierających nadmiar talku. Wybieraj więc te, które nie zawierają ich w swoim składzie, lub mają ich bardzo mało.
MIT Suche szampony, których głównym składnikiem jest skrobia ryżowa, użyte prawidłowo, nie zatykają porów i nie wpływają na stan mieszków włosowych, podczas gdy np. talk, w połączeniu z sebum, tworzy na skórze głowy warstwę zaburzającą jej oddychanie. Może to prowadzić do zaburzenia czynności skóry i w konsekwencji przyczyniać się do pogorszenia stanu gruczołów łojowych.

Suchy szampon powoduje łupież.

MIT Łupież jest reakcją skóry głowy na obecność grzyba Malassezia globosa, który znajduje się na skórze głowy każdego z nas i żywi się sebum wydzielanym przez gruczoły łojowe. Około 50% osób na świecie jest uczulonych na kwas oleinowy, który jest produktem jego przemiany materii. Ta nadwrażliwość objawia się m.in. podrażnieniem naskórka i przyspieszeniem cyklu namnażania jego komórek. Te, złuszczając się, sklejają się w większe grudki, które nazywamy właśnie łupieżem. Stąd ani niewłaściwa higiena, ani produkty nie są bezpośrednią przyczyną łupieżu.
PRAWDA Niemniej, wysuszony czy podrażniony naskórek ma tendencję do zwiększonego wydzielania sebum, które jest pożywką dla M. globosa. Może to prowadzić do szybszego namnażania się grzyba i nasilenia objawów łupieżu. Wybieraj więc produkty łagodne dla skóry głowy, jak np. Batiste Original.

Od regularnego stosowania suchego szamponu wypadają włosy.

MIT Wypadanie włosów jest naturalną fazą cyklu ich życia. Po fazie wzrostu (anagen), która trwa jedynie 30 dni, następuje tzw. faza stacjonarna (katagen), w której cebulka włosa obumiera, więc ten już nie rośnie, ale jeszcze nie wypada. Cykl życia każdego włoska trwa od 2 do 4 miesięcy. Martwy włos wreszcie wypada (telogen), zostaje wypchnięty przez nowy, będący w fazie wzrostu. Tracimy średnio 50 do 100 włosów dziennie. Dopiero, gdy przez kilka kolejnych dni liczba ta utrzymuje się na wyższym poziomie, należy zacząć się niepokoić. Istnieje wiele przyczyn nadmiernego wypadania włosów - stres, nieodpowiednia dieta, niektóre choroby czy stosowane leki. Dlatego najlepiej udać się do dermatologa, który po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu zaplanuje leczenie lub wskaże innego specjalistę, który pomoże zidentyfikować i wyeliminować problem.

Suchy szampon to produkt, którego używa się jedynie w sytuacjach kryzysowych.

MIT Suchy szampon to produkt, który świetnie sprawdza się w sytuacjach awaryjnych - pomaga szybko i skutecznie odświeżyć fryzurę. Ale nie jest to jego jedyne zastosowanie. Możemy go również używać na świeże włosy, jako produkt zwiększający ich objętość. Wypróbuj, np. Batiste Heavenly Volume dodatkowo wzbogacony o składniki unoszące włosy u nasady.

Co więcej, Batiste to również linia Stylist, w której znajdziemy produkty nie tylko wygładzające niesforne, puszące się kosmyki, termoochronne, nabłyszczające, ale też te dodające czuprynie niesamowitej objętości. Oomph My Locks to tapir w butelce - wystarczy spryskać nim wybrane partie włosów, najlepiej odchylając górne pasma i aplikując produkt blisko skóry, a następnie lekko wmasować lub ugnieść włosy, nadając im właściwą objętość. Dodatkowo, ich specjalnie opracowana formuła na bazie keratyny, witaminy E i oleju Inca Inchi odżywia włosy.

Partnerem artykułu jest marka Batiste